علل ریزش موی صورت یا ریش (آلوپسی باربا) چیست؟

ریزش موی صورت به ویژه به شکل سکه ای در مردان یک امری غیر طبیعی است و نوعی معضل محسوب می شود. ریزش مو صورت یا ریش که به آن آلوپسی باربا گفته می شود نوعی اختلال در سلامت محسوب می شود. در حقیقت، این نوعی بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم دفاعی بدن به اشتباه سلول های سالم هدف قرار می دهد که در مورد آلوپسی باربا، فولیکول های مو مورد هجوم سیستم دفاعی بدن قرار می گیرند.

در حقیقت، این نوع بیماری شکل خاصی از آلوپسی آریتا است که باعث آسیب دیدن ریش می شود. در کل این اختلال به صورت ناگهانی آغاز می شود و باعث ریزش مو در ناحیه صورت می گردد. عمدتا موها به صورت سکه ای می ریزند.

علل آلوپسی باربا یا ریزش موی صورت

همان طور که گفته شد آلوپسی باربا نوعی بیماری خود ایمنی است. در این بیماری، سیستم ایمنی به فولیکول های مو حمله می کند و باعث می شود که موها در آن منطقه به صورت لکه ای یا سکه ای بریزند. این نوع ریزش مو عمدتا به شکل دایره ای است  و بیشتر در امتداد خط چانه ظاهر می شود. در این بیماری، احتمال اینکه فرد کل ریش خود را از دست بدهد وجود دارد. این نوع ریش بیشتر در قسمت ریش دیده می شود اما در جاهای دیگر از جمله جمجمه یا صورت نیز دیده شده است. یکی از عوامل این نوع ریزش ها می تواند ژنتیکی باشد. افرادی که در خویشاوندان خود آلوپسی باربا داشته ند امکان ابتلا خودشان نیز به این بیماری وجود دارد. در برخی از موارد، ویروس ها، مواد مخدر یا داروها می توانند به صورت یک عامل محرک عمل کنند.

علائم آلوپسی باربا

پیش بینی چگونگی ایجاد آلوپسی باربا کار دشواری است.ریزش مو به صورت کاملا ناگهانی در طی چند روز اتفاق می افتد یا ممکن چندین هفته طول بکشد. عمدتا لکه ها به صورت دایره ای و گرد هستند اگر شدت ریزش مو بیشتر باشد این مناطق دایره ای شکل به هم نزدیک می شوند. گاهی ممکن است موهایی که در اطراف ناحیه لوده هستند سفید شوند.

زمانی که فرد دارد موهای صورتش را از دست می دهد احتمال بروز درد و خارش در آن ناحیه وجود دارد. پوست ناحیه ای که دچار ریزش می شود از بیرون صیقلی است اما ممکن است زمانی که فرد به آن ناحیه دست می زند زبر باشد. در موارد نادری، سرخ شدن و یا التهاب در ناحیه که دچار ریزش شده دیده شده است. همچنین گاهی ممکن است در ناحیه آلوده یا اطراف آن موهای نازکی رشد کنند.

 تشخیص آلوپسی باربا

پزشک متخصص پوست و مو می تواند این بیماری خود ایمنی را تشخیص دهد. این کار با مشاهده بخشی که دچار ریزش شده و بررسی نمونه زیر میکروسکوپ انجام می شود. در برخی از موارد ممکن است که فرد به بیوپسی جمجمه یا آزمایش خون برای تست نشانه‌های عفونت یا یک اختلال اصلی نیازر داشته باشد.

درمان آلوپسی باربا

با توجه به اینکه هیچ درمان خاصی برای این بیماری خود ایمنی وجود ندارد اما افراد می توانند علامت های مربوط به این بیماری را تا حدی مدیریت و درمان کنند. اگر درمان صورت بگیرد، امکان رشد مجدد موها وجود دارد. اما احتمال ریختن مجدد موها نیز وجود دارد. اما ممکن است چندین سال وقفه بیفتد. همچنین امکان اینکه مو در برخی نواحی مجدد رشد کند وجود دارد. همچنین این امکان وجود دارد که مو همان شکلی که بوده دوباره رشد کند اما این امکان هم وجود دارد که بافت و ساختار دیگری داشته باشد و در برخی مواقع مو هرگز رشد نمی کند.

با توجه به فرد و ویژگی های او، درمان های مختلفی برای حل این مشکل یا کم کردن اثر آن وجود دارد. در واقع منظور از درمان، مسدود کردن حمله سیستم ایمنی و تحریک نمودن رشد مو است. به طور کلی اگر فردی کمتر از نیمی از موهایش را از دست داده باشد درمان کارآمدتر خواهد بود.

درمان با دارو

امروزه داروهای گوناگونی برای درمان ریزش مو وجود دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

  • کورتیکوستروئیدها:در واقع داروهای ضد التهابی محسوب می شوند که برای مقابله با سیستم دفاعی بدن مورد استفاده قرار می گیرند.عمدتا این داروها به شکل موضعی یا تزریقی هستند.
  • ماینوکسیدیل(روگین): نوعی داروی موضعی است که عمدتا در درمان طاسی مورد استفاده قرار می گیرد. از این دارو دوبار در روز استفاده می شود و آن را بر روی منطقه آسیب دیده می مالند. پس از سه ماه می توان نتیجه آن را مشاهده نمود.
  • دیفن‌سیپرون(DPCP): از این دارو برای درمان لکه های طاسی استفاده می شود. این دارو می تواند باعث بروز واکنش آلرژیک ازجمله ورم، خارش و سرخی شود. این دارو باعث می شود که سیستم ایمنی فعالیت سلول های سفید خون را کاهش دهد. نتیجه این دارو را می توانید سه ماه بعد از استفاده از آن ببنید.
  • انترالین: در حقیقت، نوعی کرم است که برای درمان پسوریازیس به کار می رود. می توان این کرم را روزی یک یا دوبار روی منطقه ای که دچار ریزش شده مالید و سی دقیقه تا چند ساعت در آن منطقه بماند. باعثتحریک پوست و رشد مو می شود. بعد از هشت تا دوازده هفته می توانید نتایج استفاده از این دارو را مشاهده کنید.

درمان با کاشت ریش

کاشت ریش در حقیقت می توانید گزینه مناسبی برای مردانی باشد که می خواهند علامت هایی از جمله نازک شدن موها یا لکه های طاسی را درمان کنند. همانند کاشت مو، از موهای بدن خود فرد برای پیوند ریش استفاده می شود. معمولا موهیی که در پشت سر یا بانک مو هستند قوی ترین موها برای پیوند محسوب می شوند و از این موها برای پیوند ریش استفاده می شود. جراح می تواند با استفاده از تکنیک هایی از جمله FIT و FUT موهای مورد نیاز را از قسمت پشت و قسمت های سر استخراج کند و سپس آنها را در مناطقی که برای ریش مورد نظر هستند بکارد. قبل از کاشت ریش حتما با یک متخصص یا جراح درباره این عمل و وضعیت خودتان مشورت کنید.

درمان های خانگی

چندین درمان خانگی نیز برای ریزش مو در ناحیه ریش توصیه می شود. به طور کلی، بیشتر کارآمدی این درمان‌ها در مورد آلوپسی باربا مبنای به صورت تئوری مطرح شده است اما با توجه به ویژگی های هر فرد ارزش امتحان کردن را دارد.

سیر

سیر دارای ترکیبات بسیار خوبی است و ممکن است علائم بیماری آلوپسی باربا را کاهش دهد. اما پژوهش های زیادی در این رابطه انجام نشده است و یک پژوهش در سال 2007 نشان داد که ژل سیر برای درمان آلوپسی باربا کارآمد است. افرادی که از ژل سیر در کنار یک کرم کورتیکوستروئیدی استفاده کرده‌اند نسبت به افرادی که این کرم را به تنهایی استفاده کرده اند بهبود قابل توجهی یافته اند.

ویویسکال

در حقیقت، ویویسکال یک مکمل طبیعی است که دارای عصاره مواد دریایی است. اگر در بازه زمانی شش ماهه از این مکمل استفاده شود  باعث تقویت و رشد موها می گردد. این مکمل می تواند با تولید مجدد سلول ها و قدرت‌بخشی به سلول‌های موجود عمل تقویت را انجام دهد. پژوهش ها در رابطه با درمان آلوپسی باربا ریشه روایی دارد اما برخی پژوهش ها کارآمدی ویویسکال را در رشد مو نشان داده اند.  در سال 2016، پژوهشی در رابطه با یک مکمل دریایی مشابه ویویسکال صورت گرفت. افرادی که بعد از شش ماه از این مکمل استفاده کردند موهایشان تقویت شد و ریزش مو در آنها کمتر شد.

مکمل های زینک و بیوتین

به طور کلی، برای رشد مو باید رژیم های غذایی را دنبال کرد که دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری و لازم هستند. استفاده از مکمل هایی مانند زینک و بیوتین باعث می شود که رشد موها افزایش پیدا کند و مانع ریختن موها می شوند. همچنین می توانید از سایر موارد طبیعی مانند جوانه گند، آلو ورا، اسطوخودوس، رزمری و روغن ضروری گل شمعدانی، روغن ماهی و پروبیوتیک ها استفاده کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

بیماری آلوپسی باربا نمی تواند تاثیر خاصی در سلامت جسمانی فرد داشته باشد اما ممکن است از نظر روحی برای فرد آزاردهنده باشد. ریزش مو می تواند چالش برانگیز باشد به ویژه وقتی که فرد در سایر نواحی بدن دچار ریزش شود. در صورتی که این بیماری بر کیفیت زندگی فرد تاثیر گذاشته باشد، فرد می تواند به درماتولوژیست یا پزشک کند تا اقدامات لازم برای درمان یا جلوگیری از ریزش صورت بگیرد.

نکات مهم ریزش موی سکه ای

پزشکان متخصص پوست و مو معتقدند که علت بیماری موی سکه ای نوعی عارضه خود ایمنی است که سیستم دفاعی بدن به فولیکول های مو حمله می کند و باعث ریزش مو در آن ناحیه می شود. معمولا افرادی که دچار ریزش مو سکه ای می شوند به لحاظ ژنتیکی افرادی که دارای این بیماری هستند را در خویشاوندان خود دارند. درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و تنها می تواند باعث بهبود آن شد. شیوع این بیماری در زنان و مردان تقریبا یکسان است و تنها یک درصد از افراد درگیر این بیماری می شوند.

علایم و نشانههای ریزش موی سکه ای

ریزش مو سکه ای در برخی از مواقع در موهای سر دیده می شود. ریزش سکه ای ریش در بین مردان بسیار شایع است. اما ممکن است هر بخشی از بدن دچار ریزش سکه ای شود.

ریزش مو سکه ای سر

به طور کلی، اولین علامت آلوپسی آره آتا به وجود آمدن نواحی طاس دایره‌ای یا بیضی شکل بر روی سر است. معمولا این نواحی اندازه سکه هستند. اما نواحی که دچار طاسی هستند می توانند شکل های گوناگون و غیر دایره ای داشته باشند.

ریزش موی سکهای ریش

مردان دچار این بیماری می شوند و در منطقه ریش هم دچار ریزش می شوند. معمولا ریش مو سکه ای در ریش به صورت یک یا چند ناحیه‌ی فاقد مو مشاهده می‌شود که بیشترشان اندازه سکه یا کوچکتر از یک سکه هستند.

تغییر در ناخنها

حدود ده تا بیست درصد از افرادی که به این بیماری خود ایمنی مبتلا هستند دچار تغییراتی در ناخن می شوند. از شایع ترین علائمی که در ناخن ها ظاهر می شوند قرمزی های کوچک به همراه چاله های ریز یا ایجاد خطوط کم عمق به موازات خط طولی ناخن است. در برخی مواقع،  سطح ناخن‌ها به اندازه‌ی کاغذ سمباده زبر می شود و گاهی نیز ناخن افرادی که این بیماری را دارند شکننده و سست می شود و به سادگی ناخن شکسته و جدا می شود.

سایر علائم

عمده ترین علامت این بیماری خود ایمنی همان ریزش مو به شکل سکه ای است. در بیشتر افراد به جز این علامت، چیز دیگری وجود ندارد. اما برخی علامت های خفیف هم وجود دارد که در اینجا به آنها اشاره می کنیم. ممکن است موهای سفید یا خاکستری در منطقه ای که دچار ریزش شده است نریزند. امکان رشد موها بعد از ریزش وجود دارد. همچنین ممکن است در ماهای سرد سال ریزش مو بیشتر شود.

مراقبتهای ضروری

موها نقش مهمی در زیبایی صورت فرد دارند اما موها نقش حفاظتی نیز دارند. پس در رابطه با ریزش سکه ای مو نیز فرد باید فورا درمان را شروع کند. اما افرادی که به این بیماری مبتلا هستند باید به مواردی نیز توجه کنند رویان کلینیک که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

  • سعی کنید که بخش هایی از سر یا صورت را که دچار ریزش سکه ای مو شده اند با استفاده از کرم افتاب بپوشانید تا کمتر آسیب ببینند.
  • اگر ابرو یا موهای شما دچار ریزش سکه ای شده است حتما در زمان بیرون رفتن از عینک آفتابی استفاده کنید تا در برابر گرد و غبار و نور خورشید امن بمانید.
  • همچنین می توانید از کلاه یا کلاه گیس برایجلوگیری از گرم شدن سر توسط آفتاب استفاده کنید.
  • اگر موهای بینی تان را از دست داده اید می توانید ازمرطوب‌ کننده‌ها و داروهای مخصوص بینی استفاده کنید تا میکروب‌هایی که به طور معمول درون موهای بینی به دام می‌افتند، باعث نشوند که شما بیمار شوید.

علائم بیماری معمولاً از چه سنی نمایان میشوند؟

علائم این بیماری ممکن است در هر سنی بروز کند. شروع این بیماری بیشتر در سنین کودکی و نوجوانی رخ می دهد. در نیمی از بیمارها یک سال بعد از ریزش موها در همان نواحی به صورت طبیعی رشد می کنند و به درمان خاصی نیاز ندارند. ممکن است بعد از اینکه موها رشد کردند این اتفاق هرگزدیگر رخ ندهد اما گاهی هم ممکن است که این اتفاق در یک چرخه دیگر دوباره بیفتد.

آیا کمبود ویتامین D در ایجاد عارضه نقش دارد؟

مدت ها است که ارتباط بین ویتامین دی و برخی از بیماری های خود ایمنی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. برخی پژوهش ها نشان داده اند که برخی از بیمارانی که دچار ریزش سکه ای مو هستند کمبود ویتامین دی دارند. اما هنوز تئوری قطعی و قوی در این رابطه وجود ندارد.

شیوع بیماری در چه کسانی بیشتر است؟

احتمال بروز این بیماری در زنان و مردان یکسان است. تنها یک درصد از افراد جامعه ممکن است که به این بیماری دچار شوند و این بیماری بیشتر در افراد سالم دیده می شود. افرادی که دارای سابقه خانوادگی هستند بیشتر احتمال ابتلا به این بیماری را دارند. همچنین پژوهش ها نشان داده اند که افرادی که به بیماری های آسم، تب یونجه، درماتیت آتوپیک، بیماری تیروئیدی، ویتیلیگو و سندرم داون مبتلا هستند بیشتر دچار ریزش سکه ای مو می شوند.

امیدوارم که مطالب این مقاله در رابطه با بیماری آلوپسی باربا مفید بوده باشد.