شاخ به شاخ هایما s7 و تیگو 5

شاسی بلندهای جمع و جور زیبای چینی این روزها رقابت داغی در بازار ایران دارند. دو مدل از داغ ترین آنها هم تیگو 5 ساخته برند چینی چری و هایما S7 می باشند. برای انتخاب بین این دو مدل برای خرید با توجه به بازه قیمتی، نیاز به مقایسه مختصری درباره آنها خواهید داشت. در ادامه مقاله با هم وارد پیست اتومبیلرانی پکن تهران می شویم تا ببینیم هایما و چری برای ما چه ارمغانی آورده اند و هایما s7 زیر ذره بین را ببینیم.


مقایسه هایما S7 و چری تیگو 5 در طراحی ظاهری

یکی از معیارهای اصلی انتخاب شاسی بلندها برای کاربران امروز طراحی ظاهری بیرونی و داخلی خودرو است. اگر تصور می کنید این معیار چندان اهمیت ندارد، بایستی نگاهی به خودروهایی بیندازید که در سال های گذشته تنها به دلیل طراحی ظاهری ضعیف از سبد خانوارهای ایرانی حذف شده اند. چینی ها به یک اصل بزرگ در طراحی ظاهری شاسی بلندهای زیبا و جمع و جور خود اعتقاد دارند. زیبایی در سادگی است. واقعیت این است که هر دو مدل هایما S7 و تیگو 5 به قدر کافی زیبا هستند که دل از دل خریدار بربایند. اما بیایید کمی دقیق تر نگاه کنیم.
تیگو 5 در طراحی بدنه کمی مدرن تر و به روز تر نسبت به رقیب خود عمل کرده است. طراحی این خودرو کمی نزدیک به برخی از طراحی های کیاموتورز می ماند. اما هایما S7 نیز جذابیت های خاص خود را دارد. این خودرو به نظر در شکل کلی اسپورت تر و ورزشی تر نسبت به رقیب خود دیده می شود.
در طراحی داخلی این دو مدل کمی شبیه به هم عمل کرده اند اما تیگو 5 فضای راحت تری را برای کاربران آماده کرده است. ارتفاع سقف بالاتر آن نیز به این راحتی افزوده است. از طرفی سبک طراحی داخلی این خودرو به سلیقه مشتری امروز نزدیک تر می ماند. در مجموع در این مورد تیگو 5 کمی بهتر عمل کرده اما هنوز زمان انتخاب میان این دو فرا نرسیده است.

برای عاشقان سرعت

مقایسه هایما S7 و چری تیگو 5 برای عشق سرعتی ها به چه نتیجه ای می رسد؟ کمی بعد متوجه خواهید شد که انتخاب سختی در پیش دارید. عشق سرعتی ها باید در این زمینه کمی خود را به چالش بکشند. شرکت چینی چری، تیگو 5 را برای حداکثر سرعت 175 کیلومتر در ساعت کاملاً ایمن و آماده کرده است. هر چند مقایسه این سرعت ها با اتومبیل های غول آلمانی کمی خنده دار است اما برای شاسی بلند های قیمت مناسب چینی این سرعت می تواند جذابیت خود را داشته باشد. هایما S7 در این میان کمی ضعیف تر ظاهر شده و نهایت سرعت خود را به 170 کیلومتر ارتقاء داده است. البته این پایان کار نیست. هنوز رقابت بر سر سرعت بر سر این دو مدل نزدیک به هم شاسی بلند چینی برقرار است.
شیاد یکی از دلایل انتخاب هایما S7 برای طرفداران این خودرو در شتاب عالی آن باشد. هایما S7 می تواند 0 تا 100 خود را در 11.5 ثانیه بپیماید. تیگو 5 اما این میزان را در 14 ثانیه رکورد زده است. 2.5 ثانیه اختلاف هر چند در ظاهر خیلی زیاد نیست و به چشم نمی آید، اما این اختلاف زمانی برای عشق سرعتی ها می تواند 2.5 سال طول بکشد.

ابعاد و اندازه

قبل از اینکه بخواهید ابعاد و اندازه تیگو 5 و هایما S7 را با هم مقایسه کنید، اول باید از خود بپرسید که بزرگتر بهتر است یا کوچک تر؟ شاسی بلند سوارها معمولا دنبال ابعاد بزرگ تری هستند. ماشین بزرگتر نشان از قدرت بیشتر برای آنها است. مقایسه این دو خودرو از نظر ابعاد و اندازه کمی این رقابت را پیچیده تر می کند. وقتی از پشت به این دو خودرو نگاه می کنید، هایما به دلیل نوع طراحی بدنه به نظر کمی بزرگتر می رسد. اما عرض آن 11 میلی متر کمتر از رقیب خود است. این اختلاف در ارتفاع این خودرو به 10 میلی متر باز هم به نفع تیگو 5 می باشد.
هایما S7 حتی در طول نیز نتوانسته به اندازه تیگو 5 برسد و طول کمتری نسبت به رقیب هم وطن خود دارا می باشد. اما به لحاظ شاسی بلند بودن، هایما 9 میلی متر در فاصله دو محور خودرو عملکرد بهتر و بیشتری به ثبت رسانده است. مقایسه این اعداد نشان می دهد که خیلی نمی توانیم به چشم خود هم اعتماد داشته باشیم.


برای فنی بازها

یکی دیگر از قشرهای طرفدار خودرو که خودرو سازها برای رقابت در بازار بایستی سلایق و علایق آنها را نیز در نظر بگیرید، فنی بازها هستند. این قشر از مشتریان قبل از اینکه خود خودرو را ببینید، سری به جدول مشخصات فنی آنها زده و سپس تصمیم می گیرند که آیا خودرو مورد نظر ارزش این بازدید را دارا می باشد یا خیر؟ برای مشخصات فنی هایما S7 و تیگو 5 مشخصات فنی برخلاف مقایسه های قبلی کمی به سمت هایما چرخیده است. هر چند این اختلاف مانند سایر مقیاس ها خیلی فاحش نیست اما برای عشق فنی های خودرو می تواند قابل توجه باشد.
نوع موتور هر دو مدل تنفس طبیعی است اما هایما در عمل کمی بهتر رفتار می نماید. تیگو 5 با گشتاور 182 نیوتون متر روانه بازار شده در حالی که این عدد برای هایما S7 180 نیوتون است. حجم موتور هایما نیز با ثبت 1.8 نسبت به حجم 2 تیگو 5 عدد کمتری است. حتما از خود می پرسید که چرا پس هایما بهتر است؟
اختلاف 2.5 ثانیه ای آنها در شتاب 0 تا 100 در کنار مصرف سوخت کمتر و عملکرد بهتر موتور در جاده سه عاملی هستند که وضعیت بهتری را برای هایما S7 رقم زده اند.

هایما S7 و چری تیگو 5 کدام یک را بخرید؟

در وهله اول به جیب خود نگاه کنید. بعد از اینکه از نظر قیمتی موضوع حل شده بود، شرایط فروش وارد کننده ها نیز می تواند در این انتخاب نقش قابل توجهی داشته باشند. برای مشخصات فنی هم این دو مدل بسیار نزدیک به هم هستند و در بسیاری از موارد این انتخاب به سلیقه هر فرد بستگی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید