ذغال فعال یا کربن فعال

ذغال فعال گاهی اوقات برای کمک به درمان مصرف بیش از حد دارو یا مسمومیت استفاده می شود.
وقتی ذغال فعال وارد می شود ، داروها و سموم می توانند به آن متصل شوند. این کمک می کند بدن از مواد ناخواسته خلاص شود.

ذغال سنگ از ذغال سنگ ، چوب یا سایر مواد ساخته می شود. هنگامی که درجه حرارت بالا با یک گاز یا ماده فعال کننده ترکیب می شود تا سطح خود را گسترش دهد ، “ذغال فعال شده” می شود.

چرا مردم از ذغال فعال استفاده می کنند؟
مردم برای مدیریت یک مسمومیت یا مصرف بیش از حد ، ذغال فعال شده را مصرف می کنند.

هنگامی که همراه سایر درمانها استفاده می شود ، ذغال فعال می تواند برای یک مسمومیت حاد مؤثر باشد. اما در بعضی موارد مفید نیست ، از جمله مسمومیت از:

سیانید
لیتیوم
الکل
قرص آهن
همچنین از این دارو برای درمان سموم مانند اسیدهای قوی یا پایه استفاده نمی شود.

با یک مسمومیت ، در مورد کار درست حدس نزنید. فوراً با مرکز کنترل سم محلی تماس بگیرید. و به یک اورژانس برسید. اگر توصیه می شود در اسرع وقت از ذغال فعال استفاده کنید.

موارد مصرف کمتر مورد استفاده در ذغال فعال شامل موارد زیر است:
شرایط حاملگی را درمان کنید که در آن جریان طبیعی صفرا تحت تأثیر قرار گیرد ( کلستاز )
از گاز جلوگیری کنید
کلسترول بالا را کاهش دهید
جلوی خماری را بگیرید
تحقیقات اولیه در مورد استفاده از ذغال فعال برای درمان کلستاز بارداری بسیار محدود است. برای اثبات ایمنی و اثربخشی آن ، مطالعات بیشتری لازم است.

هنوز مشخص نیست که آیا ذغال فعال در بهبود گاز و کلسترول کمک می کند . دلیل این امر این است که نتایج تحقیقات تاکنون متناقض نبوده است.

در مورد درمان های خماری با زغال فعال ، هیچ مدرکی مبنی بر کارکرد آن وجود ندارد.

ذغال فعال شده ای که برای درمان مسمومیت استفاده می شود پودری است که با یک مایع مخلوط می شود. پس از مخلوط کردن ، می توان آن را به عنوان نوشیدنی یا از طریق لوله ای که از طریق دهان و معده قرار داده شده است ، داد .

ذغال فعال نیز در قالب قرص یا کپسول برای درمان گاز موجود است. این فرم برای درمان مسمومیت استفاده نمی شود.

آیا می توانید ذغال فعال شده را به طور طبیعی از غذاها دریافت کنید؟
ذغال فعال یک محصول تولیدی است. شما نمی توانید آن را به طور طبیعی در غذاها پیدا کنید.

خطرات مصرف ذغال فعال چیست؟
در صورت استفاده از آن برای درمان مسمومیت یا مصرف بیش از حد ، ذغال فعال معمولاً بی خطر است ، اما باید فقط در یک مرکز مراقبت های بهداشتی اداره شود.
کاهش کلسترول . تاکنون ، مطالعات تحقیقاتی درمورد تأثیر مصرف زغال سنگ فعال از طریق دهان برای کاهش سطح کلسترول در خون موافق نیستند .
کاهش گاز (نفخ) . برخی مطالعات نشان می دهند که ذغال فعال در کاهش گاز روده مؤثر است ، اما مطالعات دیگر موافق نیستند. خیلی زود است که به این نتیجه برسیم.
درمان کاهش جریان صفرا (کلستاز) در دوران بارداری . براساس برخی گزارش های اولیه تحقیقات ، به نظر می رسد مصرف ذغال فعال از طریق دهان به درمان کلستاز در بارداری کمک می کند.
جلوگیری از پاتوق . ذغال فعال در برخی از داروهای حلق آویز گنجانده شده است ، اما برخی از کارشناسان در مورد چگونگی عملکرد آن شک دارند. به نظر نمی رسد ذغال فعال به خوبی الکل را به دام بیندازد .
دیگر شرایط .
شواهد بیشتری برای ارزیابی اثربخشی ذغال فعال در این موارد مورد نیاز است.
ذغال فعال شده چگونه کار می کند؟
ذغال فعال در به دام انداختن مواد شیمیایی خوب است و مانع از جذب آنها می شود .

آیا نگرانی های ایمنی وجود دارد؟
زغال فعال در اکثر بزرگسالان هنگام استفاده کوتاه مدت بی خطر است. عوارض جانبی ذغال فعال شامل یبوست و مدفوع سیاه است. بیشتر جدی است، اما نادر، اثرات جانبی: کاهش یا انسداد دستگاه گوارش، می نارسایی به ریه ها ، و کم شدن آب بدن .

اقدامات احتیاطی و هشدارهای ویژه:
بارداری و شیردهی : اگر در دوران بارداری یا شیردهی استفاده می کنید ، ممکن است در صورت کوتاه مدت از زغال چوب ایمن باشد ، اما قبل از استفاده در صورت بارداری با پزشک متخصص بهداشت خود مشورت کنید.
انسداد دستگاه گوارش (GI) یا حرکت آهسته غذا از طریق روده : در صورت داشتن انسداد روده از ذغال فعال استفاده نکنید . همچنین ، اگر شرایطی دارید که عبور مواد غذایی را از طریق روده شما کند می کند (کاهش پریستالیس ) ، از زغال چوب فعال شده استفاده نکنید ، مگر اینکه تحت نظر ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود نظارت داشته باشید. فروش کربن فعال در ایران

آیا تعامل با داروها وجود دارد؟
رتبه تعامل الکل : معتدل با این ترکیب محتاط باشید.با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید .
زغال چوب فعال گاهی اوقات برای جلوگیری از جذب سموم به بدن استفاده می شود. مصرف الکل با ذغال فعال ممکن است چربی زغال فعال را برای جلوگیری از جذب سم کاهش دهد.

داروهای خوراکی از طریق دهان (داروهای خوراکی) رتبه تعامل: معتدل با این ترکیب احتیاط کنید.
ذغال فعال باعث جذب موادی در معده و روده ها می شود. مصرف زغال چوب فعال به همراه داروهایی که از طریق دهان مصرف می شوند می تواند میزان جذب داروی بدن را کاهش داده و باعث کاهش کارآیی داروهای شما شود . برای جلوگیری از این تعامل ، حداقل یک ساعت پس از داروهایی که از طریق دهان مصرف می کنید ، ذغال فعال کنید.

شربت امتیاز تعامل ipecac : معتدل با این ترکیب محتاط باشید.با ارائه دهنده خدمات خود مراقب باشید.
ذغال فعال می تواند شربت ایپکاک را در معده متصل کند. این کارآیی شربت ipecac را کاهش می دهد.

دوز ملاحظات برای ذغال فعال.
دوزهای زیر در تحقیقات علمی مورد مطالعه قرار گرفته است:

توسط جوانان :

برای مصرف بیش از حد دارو یا مسمومیت با موادمخدر : در ابتدا 50 تا 100 گرم ذغال فعال فعال می شود و در ادامه ذغال سنگ هر 2 تا 4 ساعت با دوز برابر 12.5 گرم در ساعت مصرف می شود. برای کودکان از دوزهای پایین تر (10 تا 25 گرم) استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید